Buty narciarskie

Chociaż na stoku jeździmy na nartach, trzeba śmiało powiedzieć, że najważniejszym elementem stroju narciarza są buty. To od nich zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy, oraz panowanie nad nartami. Dobrze dobrane buty sprawią, że jazda będzie przyjemna.

Podział

Ze względu na różnicę w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn wyróżniamy buty:

  • dla juniorów,
  • damskie,
  • męskie.

Poza tym dzieląc na kategorie pod względem zaawansowania narciarzy można wymienić:

  • buty klasy race – sztywne buty dla zawodowców, nie pozwalające na luzy w bucie,
  • buty all mountain – najbardziej uniwersalne dla mniej zaawansowanych użytkowników. Są swego rodzaju kompromisem między wygodą a precyzją prowadzenia nart,
  • buty skiturowe – szczególnie cenione przez starsze i wrażliwe osoby. Dają duży komfort noszenia i niską wagę. Mają odblokowywaną cholewkę. W skrócie skituring polega na pokonywanie górskich szlaków na specjalnie dostosowanych nartach różniących się od tych do biegania i typowych nart zjazdowych,
  • buty do narciarstwa biegowego.

Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie?

Najważniejszym elementem jest rozmiar obuwia. Powinien być idealny. Nie ma co liczyć, że buty się rozchodzą, bo są sztywne. Dlatego palce powinny lekko dotykać końca butów. Droższe buty mogą posiadać wkładki z termoformowalnych materiałów, które przy dłuższym użytkowaniu dopasowują się do kształtu stopy. Po zapięciu buta stajemy w pozycji narciarskiej. Stopa nie powinna mieć luzów, palce powinny być wyprostowane i lekko dotykać końca buta. Pięta nie może się podnosić, ewentualnie delikatnie przy stawaniu na palcach. Patrzymy czy nas nic nie uciska i możemy trochę pochodzić po sklepie symulując ruchy jak podczas zjazdu.

Nie myśl, że jakoś to będzie

Wiele może się w życiu ułożyć, ale na pewno nie źle dobrane buty. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, poproś o inne. Może być konieczne przymierzenie butów innej firmy nawet, jeśli podoba nam się design. Zastosowanie się do tych wskazówek pomoże osiągnąć satysfakcję na stoku.