Kaski rowerowe

Szczególnie istotne w wyborze kasku rowerowego jest właściwe dopasowanie rozmiaru i modelu do kształtu głowy. Aby znaleźć odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć obwód głowy bezpośrednio powyżej linii brwi. Sam dobór rozmiaru nie gwarantuje jeszcze niestety odpowiedniego ułożenia na głowie. Kształty naszych czaszek różnią się na tyle, że warto osobiście wybrać się do sklepu rowerowego w poszukiwaniu najlepszego dopasowania. Po przymierzeniu kasku i delikatnym potrząśnięciu głową nie powinien on się przemieszczać, ale też nie może w żadnym miejscu zanadto uciskać.

Rodzaje kasków

Dużą popularnością cieszą się kaski MTB i szosowe. Są stosunkowo lekkie, o aerodynamicznym kształcie. Charakteryzują się dużą liczbą otworów zapewniających dobrą wentylację. Kaski MTB posiadają dodatkowo daszek chroniący przed słońcem i gałęziami. Szosowe są nieco bardziej opływowe.

Konstrukcja tzw. orzeszków jest bardziej zabudowana. Tracą w zakresie wentylacji, ale zapewniają wszechstronną ochronę i sprawdzą się przy ćwiczeniu akrobacji, także na rolkach.

Kaski typu full face to rozwiązanie dla osób uprawiających kolarstwo ekstremalne, narażonych na silne zderzenia. Chronią całą czaszkę razem ze szczęką.

Bezpieczeństwo

Zdecydowanie należy unikać kasków w cenach bardzo okazyjnych. Na zakup należy przeznaczyć minimum 50 zł i dobrze jest dokonać go w sklepie sportowym, aby mieć pewność, że sprzęt przeszedł testy bezpieczeństwa i posiada odpowiedni certyfikat. Nie wolno używać kasku, który już raz zamortyzował upadek. Nawet jeśli wygląda na nieuszkodzony, jego wewnętrzna struktura przejęła energię zderzenia i nie spełnia już swoich funkcji. Z tego samego powodu nie należy kupować kasków używanych, które mogły wcześniej ulec zderzeniu.