Latarki

W dzisiejszych czasach, kiedy każdy smartfon może stać się źródłem światła, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, latarki wydają się zbędnym gadżetem. Można pomyśleć, że stają się coraz mniej popularne i w końcu znikną z rynku. Nic bardziej mylnego! Nie tylko ciągle goszczą na sklepowych półkach, ale producenci ciągle udoskonalają istniejące już modele oraz tworzą nowe, by sprostać oczekiwaniom różnych klientów, którzy potrzebują niezawodnego oświetlenia w różnych warunkach. Jakie są współczesne latarki?

Podział latarek ze względu na zastosowanie

Latarki EDC

Jest to nazwa, za którą kryją się różnorodne modele latarek do użytku codziennego, czyli prościej mówiąc: bez żadnych specjalistycznych funkcji. Występują w wielu rozmiarach i modelach – od takich, które swobodnie zmieszczą się w kieszeni spodni, do bardzo dużych, zbliżonych rozmiarami do tych, jakich używa się w survivalu. Najprawdopodobniej w każdym domu znajduje się przynajmniej jedna latarka typu EDC.

Latarki do zastosowań turystycznych i survivalowych

Jak można się domyślać, ten rodzaj latarek przeznaczony jest do zabierania ze sobą na piesze wyprawy czy biwaki. Powinny przede wszystkim mieścić się w plecaku i zbytnio go nie obciążać. Nie jest konieczne, by dawały szczególnie jasne światło (w porównaniu z bardziej specjalistycznymi, w przypadku których ta kwestia będzie kluczowa) ani nie wymaga się od nich dużego zasięgu. Ważne jest jednak, by działały jak najdłużej bez ładowania, a także, w miarę możliwości, miały funkcję ładowania za pomocą alternatywnych źródeł energii. W tej grupie spotkamy latarki na korbkę czy zasilane energią słoneczną.

Latarki czołowe

Zazwyczaj zasilane są na baterie. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość zamocowania na głowie (stąd nazwa) przy pomocy specjalnego paska lub gumki. Dają dużą swobodę ruchów w warunkach, gdzie pełna sprawność obu rąk jest szczególnie istotna. Znajdują zastosowanie w kopalniach, jaskiniach czy w trakcie wspinaczki górskiej w słabych warunkach oświetleniowych. Nie odznaczają się dużym zasięgiem, ale rekompensuje to niewielki ciężar.

Latarki rowerowe

Najczęściej zasilane są bateriami guzikowymi. Są małe i lekkie, posiadają dodatkowe uchwyty, które umożliwiają ich zamontowanie na rowerze. Charakteryzują się odpornością na wodę oraz pyły. Warto sprawdzić opis producenta, by upewnić się, że sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych – czasem tańsze modele nie są wodoodporne. Ich głównym zadaniem jest oświetlanie drogi przed rowerzystą, ale także zapewnienie mu widoczności na drodze. Zazwyczaj posiadają kilka trybów świecenia, np. światło ciągłe lub pulsacyjne.

Latarki ratownicze

Podstawowym zastosowaniem latarek ratowniczych jest umożliwienie akcji poszukiwawczej w trudnych warunkach oświetleniowych, a zatem najważniejszą ich cechą musi być bardzo duży zasięg i ogromna jasność świecenia. Muszą umożliwiać oświetlenie jak największego fragmentu terenu. Są duże i nieporęczne, dlatego raczej nie używa się ich w sytuacjach innych niż wyżej opisane.

Latarki taktyczne

Powinny być dobrze dopasowane do używającej ich osoby, by nie przeszkadzały w akcji. Kluczową kwestią jest tutaj możliwość pewnego złapania, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobranie modelu, który dobrze leży w ręce. Niektóre z latarek taktycznych da się stosować równocześnie z bronią, co stanowi niezaprzeczalną zaletę. Mają dużą moc, ale niezbyt szeroki kąt świecenia.

Czołowi producenci latarek

Wśród producentów latarek warto wyróżnić następujące marki:

 • Brennenstuhl
 • LiteXpress
 • Ansmann
 • Led Lenser
 • Varta
 • Petzl
 • Coast
 • Fenix

Źródła zasilania latarek

Latarki mogą być zasilane przez:

 • baterie alkaliczne w różnych rozmiarach, najczęściej AA lub AAA
 • baterie guzikowe – okrągłe, płaskie baterie
 • baterie litowe o przedłużonej żywotności i działające dobrze w niskich temperaturach
 • akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają największą moc

Przed zakupem latarki warto zwrócić uwagę na to, do czego najczęściej będzie używana, a w przypadku, gdy różni członkowie rodziny mają różne preferencje i nawyki, najlepiej zaopatrzyć się w kilka rodzajów, odpowiednich do określonych zastosowań.