Longboardy

Jazda na desce kojarzyła się kiedyś głównie z subkulturą skejtowców, do której należeli głównie nastoletni chłopcy. Obecnie jednak, coraz więcej ludzi w każdym wieku, kobiet i mężczyzn, decyduje się na uprawianie tego sportu. Jest to dobre rozwiązanie w terenie miejskim, gdzie longboard może nam służyć rekreacyjnie, ale również jako środek komunikacji.

Parametry desek

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzai desek. W zależności od tego, do czego mają nam służyć, powinniśmy spojrzeć na kilka głównych parametrów, którymi się wyróżniają. Pierwszym z nich będzie długość, w przypadku longboard’a dla początkujących i do zwykłej jazdy, powinno to być około 100 cm. Będziemy dzięki temu czuli się stabilnie, a jazda będzie komfortowa.

Jeśli wykonujemy bardzie zaawansowane czynności przy użyciu deski, może być ona krótsza, np. do downhillu lub dłuższa, jak longboard od dancingu. Ważny jest również kształt deski. Klasyczny pintail lub twin-tip sprawdzi się przy standardowej jeździe, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z deską. Do wykonywania tricków posłużą nam deski w kształcie tail lub nose.

Freeride i downhill najlepiej wykonywać na deskach w kształcie concave i rocker. Przed zakupem deski warto podjąć decyzję, w którym kierunku będzie rozwijać się nasza przygoda z longboard. Dzięki temu dokonamy trafnego zakupu.

Inne elementy longboard

Kółka zastosowane w desce to kolejny ważny czynnik, od którego zależy komfort jazdy i możliwości deski. Od ich twardości zależy ich przyczepność do podłoża. Im mniej twarde kółka tym są bardziej przyczepne. Wygodniej też jeździ się po twardej powierzchni i nierównościach.

Również rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o jazdę po nierównych terenie. Duże i gładkie kółka są idealne w miejskim środowisku, gdzie jest dużo kostki brukowej, a chodniki są nierówne. Koła o zaokrąglonych krawędziach i chropowatej powierzchni sprawdzą się, jeśli na desce robimy slajdy.

Trucki zazwyczaj posiadają szerokość 180 cm i są ustawione pod kątem 50 stopni, co daje większą możliwość skrętu przy mniejszych prędkościach. Ich montaż odbywa się na dwa sposoby, przykręcenie od dołu blatu to top-mount. Na takiej desce stoimy wyżej, co ułatwia naukę tricków. Montaż drop-thru sprawia, że stoimy niżej, dzięki czemu deska jest bardziej stabilna.

Na co zwrócić uwagę wybierając longboard?

Niewielkie znaczenie ma również wzrost i waga osoby, która na desce będzie jeździć. Jeśli jesteśmy bardo wysocy, niewygodna może być deska z małym blatem i na odwrót. Jeśli ważymy trochę więcej, to warto zastanowić się nad wyborem deski camber, która jest wypukła, a ugięcie pod ciężarem sprawi, że pozostanie płaska. Jednak jest to kwestia preferencji.