Łyżwy

Wybór łyżew

Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z łyżwiarstwem, dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczenie łyżew na jedną lub dwie jazdy, tak aby zorientować się, czy to sport dla nich i czy dalsze wydatki mają sens. Należy przy tym jednak pamiętać, iż łyżwy z wypożyczalni należą zwykle do najtańszych, a co za tym idzie komfort jazdy na nich jest zauważalnie niższy niż na sprzęcie, który dobierzemy indywidualnie do swoich potrzeb, decydując się na nieco większy wydatek.

Figurówki czy hokejówki?

Łyżwy do jazdy figurowej są częściej wybierane przez kobiety, natomiast mężczyźni sięgają chętniej po hokejówki, nie jest to jednak najszczęśliwszy podział. Wybór w tym zakresie powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami wobec sprzętu.

Hokejówki sprawdzą się w jeździe bardziej agresywnej, szybkiej i zwrotnej. Plastykowa obudowa buta chroni stopę i kostkę nawet przy silnych zderzeniach, o jakie nietrudno przy dużych prędkościach. Niestety, krótsza płoza (bez charakterystycznego dla figurówek przedłużonego tyłu) to także mniejsza stabilność na lodzie oraz większe ryzyko szczególnie niebezpiecznych upadków do tyłu. Hokejówki nie pozwolą nam też na wykonanie wszystkich elementów, które są możliwe na łyżwach do jazdy figurowej.

Jeżeli zdecydujemy się na łyżwy do jazdy figurowej, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy but jest sztywny w kostce. To podstawowy wyznacznik i jednocześnie wymóg bezpieczeństwa, chroniący nogę przed skręceniem. Warto przejść się po sklepach sportowych i przymierzyć kilka różnych modeli, sprawdzić jak układają się na stopie. Zaletą figurówek jest to, że skóra (sztuczna lub naturalna), z której są wykonane, w miarę użytkowania dopasowuje się do kształtu stopy. Także sznurowania pozwalają na bardziej plastyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb, ułożenie łyżwy na nodze.

Wybierając hokejówki należy zwrócić uwagę na jakość zatrzasków, na ich solidne wykonanie i płynność działania. Warto też sprawdzić, czy wewnętrzna wkładka w bucie wykonana jest z materiałów zapewniających izolację termiczną oraz czy zastosowano wkładkę żelową dla zapewnienia maksymalnego komfortu jazdy i zabezpieczenia przed otarciami.

Wskazania ogólne

Warto pamiętać, iż producenci łyżew w swojej ofercie posiadają modele na szeroką i wąską stopę, oznaczane odpowiednio literami ‚E’ i ‚D’. Oznaczenia te można z reguły znaleźć na języku buta.

Bez względu na rodzaj łyżew, na jaki się zdecydujemy, warto przeznaczyć na pierwszą parę co najmniej 200-300 zł i zakupić model od sprawdzonego producenta, gwarantujący odpowiednią jakość. Tańsze łyżwy, jakie znaleźć można nawet w hipermarketach, nie tylko uprzykrzą nam jazdę – płozy zazwyczaj nie są w nich zamocowane dokładnie równo, a but ugniata stopę i jest sztywny – ale też mogą narazić na niebezpieczeństwo kontuzji, nie wspominając już o tym, że ich trwałość rzadko przekracza okres jednego sezonu.

Najczęściej polecane marki łyżew to:

  • K2
  • Roces
  • Botas