Termosy

Każdy, kto zastanawiał się kiedyś nad zakupem termosu, zdaje sobie sprawę z ogromnej ich oferty na rynku. Łatwo się pogubić w fachowym nazewnictwie, markach i różnicach w przeznaczeniu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco rozjaśni temat i pomoże ci dobrać termos do twoich potrzeb!

Zacznijmy od tego, że termos to termiczny pojemnik próżniowy, który ma za zadanie utrzymać temperaturę znajdującej się w nim substancji. Pomiędzy dwoma cienkimi, stalowymi ściankami znajduje się próżnia, która spowalnia procesy konwekcji cieplnej. Dlatego płyny w termosie utrzymują swoją temperaturę od 5 do 20 godzin.

Czym się kierować przy zakupie?

Termos w góry

Zwróćmy uwagę na przeznaczenie – jeżeli planujemy podróże i wycieczki, przyda nam się niewielki termos turystyczny, o pojemności 0,7 l lub 1 l. Takie termosy produkują Stanley, Fjord Nansen, Tatonka czy firma Esbit.

Ich zalety to:

– lekkość,
– szczelność,
– odporność.

Termos konferencyjny

Rozwiązanie bardziej stacjonarne. Takie termosy długo utrzymują ciepło, są wyposażone w pompkę lub kranik do nalewania. Sprawdzą się na zebraniach i szkoleniach. Szeroki wybór oferuje Hoffman, Florina czy Kinghoff.

Jaki korek?

W klasycznych termosach do wyboru mamy korki automatyczne (one touch), które nie wymagają otwierania pojemnika podczas nalewania i klasyczne „zakrętki”. Minusem pierwszego rozwiązania jest jego awaryjność, plusem to, że nie tracimy temperatury podczas nalewania. Wszystkie korki powinny mieć od jednej do czterech uszczelek.

Obudowa i uchwyty

Większość turystycznych termosów pokrywa się gumą bądź chropowatą farbą, co umożliwia pewniejszy chwyt. Termosy konferencyjne wyposażone są w uchwyty, ułatwiające transport.

Termosy obiadowe

Wielokomorowe do przechowywania żywności. Od 0,5 l do nawet 5 l. Trzymają ciepło krócej niż termosy klasyczne do napojów, ok. 4-7 godzin. Produkuje je np. Emsa, ale też Kinghoff i Stanley.

Cena

Last but not least. Pamiętajmy, że termosy dłużej utrzymują zimną temperaturę niż ciepłą – warto więc na zimowe miesiące kupić coś z wyższej półki. Na lato wystarczy nam tańszy produkt. Przed zakupem sprawdzajmy szczelność korków i jakość wykonania plastikowych elementów.